⭐️ 10 bedste glucometers til diabetikere: 2020-placering

* Gennemgang af de bedste i henhold til redaktørerne af Zuzako.com. Om udvælgelseskriterierne. Dette materiale er subjektivt, ikke en reklame og tjener ikke som en guide til køb. Før du køber, skal du konsultere en specialist.

Diabetikere skal systematisk overvåge deres tilstand og måle deres blodsukker. Det er muligt at lette processen takket være moderne glucometers. Disse enheder optrådte relativt for nylig og var i stand til markant at forenkle diabetikernes levetid. Det er ikke så enkelt at vælge det bedste glucometer - hver model vil være forskellig i sin metode til brug, driftsprincipper og omkostninger. Efter at have studeret populære modeller efter basale kriterier og baseret på feedback fra diabetikere, inviterer Zuzako-redaktørerne dig til at sætte sig ind i vurderingen af ​​de bedste glucometers i 2020.

✅ Førende producenter af blodsukkermåler

Der er en overflod af produkter fra forskellige mærker på markedet. Valget af en glucometer hæmmes undertiden af ​​det faktum, at det er problematisk at købe teststrimler, eller deres omkostninger er høje.

De førende producenter af glucometers er følgende:

  1. One Touch er et amerikansk holdingselskab, der har produceret blodsukkerprodukter i over 30 år. Hvis du sammenligner enheder med konkurrenter, er glucometers produceret af denne producent lidt dyrere. Men trods dette er folk tilfredse med dem og giver kun positiv feedback..
  2. Accu-Check - producerer glucometers er en linje af det schweiziske firma "Roche", der er anerkendt som en førende inden for bioteknologi og farmaceutiske produkter. Alle modeller kombinerer perfekt hastighed, præcision og kompakthed..
  3. Satellit - det russiske selskab ELTA udvikler og producerer disse glucometers. Enheder er kendetegnet ved pålidelighed, måleenhed, hastighed, tilgængelighed af testere samt smertefrihed under måling.
  4. WELLION er en amerikansk producent af gode glucometers. Produkterne er lavet i et specielt moderne design. Afviger i nøjagtighed af målinger, hastighed og tilgængelighed.
  5. Diacont - et firma på vores lands territorium, der har produceret glucometers og teststrimler siden 2010. Produkterne er kompakte i størrelse, lette at kontrollere, analysehastighed og nøjagtighed.
  6. iHealth - Virksomheden er specialiseret i produktion af enheder, der hjælper med at overvåge helbredet. Alle enheder er udviklet under hensyntagen til aktuelle tendenser..

Top 10 bedste glukometre til diabetes

Det er vigtigt at bruge et glucometer til hver diabetiker, at resultaterne er nøjagtige. For at nå målet skal du vide, hvilke glucometers, der gør deres bedste med deres hovedopgave. Alle af dem har visse fordele og ulemper og arbejder efter et andet princip. For at du kan tage det rigtige og kompetente valg, har vi valgt de bedste modeller.

Hvilken måler er den bedste og mest nøjagtige?

For patienter med hormonforstyrrelser er målehastighed og nøjagtigheden af ​​glukoselæsninger af stor betydning. Ikke kun diabetikere kan købe et glucometer, men også sunde mennesker, der kontrollerer og opretholder det rigtige sukker niveau.

Sortiment af måleinstrumenter

Producenter af måleinstrumenter for blodsukker producerer et stort udvalg af produkter. Enheder fungerer på forskellige måder, der er fordele og ulemper.

    Laser En laserpunktion udføres på huden. Pris over 10 tusind rubler.

Når du vælger en måler til hjemmebrug, skal det huskes, at de fleste enheder er acceptabelt til den første type diabetes. Med den anden type er det nødvendigt at udføre målinger oftere.

Diabetikere af type 2 er berettiget til et gratis glucometer, og teststrimler gives gratis i en måned i henhold til en læges recept på et apotek (3 stykker pr. Dag).

Ved at vælge et glucometer skal du beregne den rigtige mængde forbrugsstoffer og dens omkostninger.

Enhedsanalyse

Analyse af forskellige modeller af enheder og anmeldelser på dem, blev opmærksom på enhedens funktionalitet:

  • nøjagtig måling;
  • hurtig modtagelse af information
  • opnåelse af resultater om blodtryk, ketonlegemer, kolesterol og andre indikatorer;
  • output og dataoverførsel til en bærbar computer;
  • lydanmeldelse;
  • hukommelsesstørrelse og antal målinger;
  • display baggrundsbelysning.

Også vigtigt for evalueringskriteriet:

  • brugervenlighed, især for patienter med nedsat motorik eller synshæmmede;
  • prisen på måleren og prisen på forbrugsstoffer;
  • tilgængeligheden af ​​teststrimler til salg;
  • holdbarhed på forbrugsstoffer;
  • antal klager over ægteskab;
  • tilstedeværelsen af ​​et posetæksel for sikkerheden ved enheden;
  • udseende.

For at gøre det lettere at vælge et glucometer til hjemmet har vi samlet en bedømmelse af de bedste enheder fra velkendte producenter.

Fotometriske glukometre

De bedste fotometriske glucometers inkluderer Accu-Chek-enheder. Producent Roche Diagnostics har opnået et fremragende resultat. Takket være innovative teknologier giver Accu Chek glucometer en fejl på op til 15%. I henhold til standarder er en unøjagtighed på 20% tilladt..

Accu Chek Active

Praktisk at bruge måleren foretager en måling på 5 sekunder. Oplysninger læses godt på den store skærm. Fordele ved den populære Accu-Chek Active-model:

  • billedklarhed;
  • brugervenlighed;
  • 350 målinger;
  • output af gennemsnitlige glukoseværdier;
  • resultater før og efter at have spist;
  • automatisk tændt ved indgangen til strimlen;
  • overførsel af resultater til et medium.

Et punkteringsapparat, 10 strimler og det samme antal lancetter, et batteri, en bærepose og instruktioner er knyttet til teknikken. Ulemperne inkluderer:

  • høje omkostninger til forbrugsstoffer;
  • mangel på automatisk blodprøvetagning;
  • mangel på lyd og baggrundsbelysning;
  • lavt batteri
  • kan give en fejl, hvis en dråbe blod ikke er i midten.

Ifølge anmeldelser er denne model praktisk, behagelig, velegnet til ældre med nedsat syn, men forbrugsstoffer vil koste mere end selve enheden. Målerens omkostninger er 600 rubler, og teststrimler koster 900 rubler.

Accu Chek Mobile

Tilhører de bedste fotometriske glucometers. Roche garanterer en højteknologisk enhed i 50 år. Enheden kombinerer det mest nødvendige. Denne model bruger testkassetter, som fjerner skader på forbrugsstoffer.

  • smertefri blodprøvetagning;
  • fremragende målenøjagtighed;
  • hastighed 5 sek.;

Så brugerne bemærker nøjagtigheden, brugervenligheden, høj hastighed og smertefri gennemboring, hvorefter der er et minimum af blod.

  • pris 3500 rubler;
  • summende lyd.

Ifølge forbrugerne ville Accu-Chek Mobile blive købt oftere, hvis prisen på måleenheden var lavere.

Accu Chek Compact Plus

Accu-Chek Compact Plus modtog gode anmeldelser. I betragtning af brugernes kritik reducerede udviklerne analysetiden og reducerede den til 5 sekunder. Automatisk kontrol giver brugeren bekvemmelighed, der praktisk talt ikke har brug for at trykke på knapper.

  • bred skærm;
  • måleindikator;
  • let at udskifte nåle;

  • vanskeligheder med at købe en tromme med bånd;
  • brummen, mens der spoles tilbage;
  • høj pris (3.500 rubler).

På trods af de høje omkostninger og vanskeligheder med at finde bånd, er modellen populær blandt købere.

Accu-Chek Performa Nano

Modellen har moderne design og bærbare dimensioner. Brugervenlighed giver en bred skærm med baggrundsbelysning.

  • nøjagtighed af resultater;
  • hastighed på 5 sekunder;
  • kompakthed;
  • stor hukommelse;
  • klokkeslæt, dato og alarm vises med meddelelse om analysetid.

Ved ulemper inkluderer dyre forbrugsstoffer. Prisen på glucometer fra Roche er 1.500 rubler, hvilket er meget lavere end prisen for fotometriske enheder fra denne producent.

Elektrokemiske apparater

Sådanne anordninger bruges på hospitaler, når en strøm genereres som et resultat af reaktionen af ​​blod og reagenser, og teststrimlen reagerer, hvilket afslører glukoseniveauet. Den tyske producent Bayer lancerer innovative efterspurgte bioanalysatorer.

Bayer-kontur TS

Det mest pålidelige instrument til nøjagtighed betragtes som Bayer Contour TS-modellen, som med succes er blevet brugt i mere end 10 år. Det tyske brand producerer udstyr af høj kvalitet og pålideligt, og enheden samles i Japan.

Navnet på modellen oversættes som "absolut enkel", hvilket karakteriserer enheden som en letanvendelig model.

  • høj nøjagtighed af målinger;
  • design og bærbarhed;
  • justering af punkteringsdybden;

Sættet inkluderer 10 lancetter, et batteri, en stikkeanordning, instruktioner.

Omkostningerne ved enheden er 500-700 rubler, prisen på forbrugsstoffer varierer i samme række.

Vælg et tryk

One Touch Select er også en populær elektrokemisk enhed, der måler sukker på få sekunder..

  • brugervenlighed;
  • analysehastighed 5 sekunder;
  • praktisk skærm med et klart billede af tal;
  • beregning af det gennemsnitlige resultat
  • minimum blod;

Ulemperne inkluderer målefejlen. Hvis enheden tændes, og der er anbragt en strimmel i den, skal blod påføres hurtigt, da materialet kan forringes.

På trods af manglerne er anmeldelserne af denne model positive..

Prisen på 50 strimler svarer til prisen for selve apparatet, så du er nødt til at kigge efter pakker med meget materiale til analyse.

Når de bruges korrekt, er måleresultaterne gode til at overvåge glukoseniveauet derhjemme..

One Touch Select Simple

Den moderne model har afrundede hjørner og ser stilfuld ud. På frontpanelet på One Touch Select Simple er der kun et display og 2 indikatorer for forskellige glukoseniveauer. Måleren er lavet af plast af høj kvalitet, har en lav vægt og bærbare dimensioner. Enheden passer nemt i hånden, hvilket er vigtigt for en ældre med synshandicap.

  • kompakte størrelser;
  • enkelhed og behagelig brug;
  • udgifterne til 1000 rubler.

Ulemperne inkluderer dyre forsyninger.

One Touch Select Plus

One Touch Select Plus-modellen er en bærbar enhed med en tri-farve diabetes indikator på sin skærm, der viser, hvor meget sukker der er i området..

  • enkel betjening;
  • bred skærm med baggrundsbelysning;
  • hastighed på 5 sekunder, 500 målinger er tilgængelige;
  • farveindikator;

Derudover er der monteret en instruktion, en scarifier, 10 strimler og det samme antal lancetter.

  • mangel på lydalarmer;
  • høje omkostninger til forbrugsstoffer.

Omkostningerne ved enheden varierer fra 750 til 900 rubler, mens teststrimlerne selv koster 1200 - 1900 rubler.

Elta sattelit express

Den russiske producent Elta har gjort alt for at lette selvkontrol af diabetikere og gøre det overkommeligt. Billig enhed Elta Satellite Express PKG 03 er ikke ringere end udenlandske kolleger i nøjagtighed, men meget mere økonomisk i omkostninger.

  • brugervenlighed af enheden;
  • stort display med klart billede;
  • hastighed er 7 sekunder;
  • lav pris på udstyr og strimler;

Pakken leveres med et kuffert, 25 nåle og det samme antal strimler samt et justerbart håndtag.

  • ikke synkroniseret med pc;
  • målinger kan afvige fra laboratorieundersøgelser, som ikke er egnet til patienter med svær diabetes.

Hvis du følger instruktionerne korrekt, leverer Elta Sattelit Express nøjagtige data. Krav om unøjagtighed kan skyldes, at forbrugerne ikke koder for nye teststrimler..

Bioptik Technology Easy Touch

Den bedste enhed blandt biokemiske glukometre. Ud over en blodprøve for glukose viser den data om hæmoglobin og kolesterol. Velegnet til patienter med forskellige sygdomme..

  • bred skærm med baggrundsbelysning;
  • målehastighed 6 sekunder;
  • teststrimler inkluderet.
    høje omkostninger (3000 rubler);

Bioptik Technology Easy Touch-modellen er velegnet til dem, der har behov for at analysere vigtige indikatorer derhjemme..

Bemærk, at bioanalysedataene har en lille fejl.

Ikke-invasive enheder

Produktion af højteknologiske enheder ved hjælp af innovative videnskabelige udviklinger har gjort det muligt for os at nå et nyt niveau. Ny generation af enheder kræver ikke blodprøvetagning. Deres omkostninger er høje, produktionen udføres i små batches. Et par anmeldelser taler om perfektionen af ​​det fremstillede udstyr..

Omelon B-2

Det russiske firma Omelon har sammen med Moskva Universitet udviklet et unikt glucometer, som ikke har nogen analoger. Princippet for dets arbejde er baseret på forbindelsen af ​​sukkerniveauer med hjerte- og muskeltonus. Et innovativt glucometer fra de bedste specialister beregner glukoseniveauer baseret på målinger af hjerterytme, tryk og blodkar.

  • smertefri målinger uden at tage blod- og hudpunkter;
  • patienten kan også kontrollere blodtryk og puls;
  • mere praktisk end invasive målere;
  • Garantiperiode 2 år.
  • store dimensioner tillader ikke, at du bærer det i lommen;
  • de korrekte data afhænger af patientens tilstand og bevægelser under målingen.

Prisen for Omelon B-2 glucometer er 6900 rubler på producentens websted, men den høje pris er kompenseret, da der ikke er behov for at købe forsyninger.

Hvilken måler er bedre

Hvis du vælger en enhed i henhold til prispolitikken, er det bedre at fokusere på prisen på teststrimler. Det vil helt sikkert være en fordel at købe et russisk glukosemålerfirma Elta.

Glukometer-sammenligningstabel

ModelMålingstid (sek.)HukommelseEnhedens pris (gnid)Omkostninger ved teststrimler
Accu-Chek Aktiv5 sek.350 målinger600 gnide.900-1200 gnide.
Accu-Chek mobil52503500500
Accu-Chek Compact Plus101003500500
Accu-Chek Performa Nano550015001000
Bioptik Technoloqy Easy Touch63003000500
Bayer-kontur TS5350500-700500
Et enkelt tryk vælg enkelt53001000600
One Touch Select Plus5500750-9001200 (50 stk.), 1900 (100 stk.)
Elta sattelit express76010001350

Mange forbrugere vælger produkter fra producenterne One Touch og Bayer. Hvis du er tilhænger af den nyeste teknologi, ønsker at få mere præcise oplysninger og er villig til at betale for bekvemmelighed, skal du vælge Accu-Chek og Omelon.

Del med dine venner

Gør et godt stykke arbejde, det vil ikke tage lang tid

TOP 10 bedste glucometers - 2020-vurdering

Hvordan vælger jeg den mest nøjagtige enhed fra sorten på markedet? Baseret på de vigtigste tekniske egenskaber og brugeranmeldelser blev der udarbejdet en bedømmelse af glucometers, efter at have undersøgt hvilke, kan du vælge den bedste mulighed for dig selv.

Diabetes mellitus bliver yngre bogstaveligt for vores øjne - denne lumske sygdom opdages i stigende grad selv i en meget ung alder. For mange diabetikere (især den første type) er det ofte meget vigtigt at måle blodsukkeret. Du kan gøre dette ved hjælp af en speciel enhed - et glucometer.

Hvad er en glucometer?

I vores land som i hele verden er diabetesproblemet meget akut. Desværre har medicin ikke tid til at udvikle sig i denne retning, så der er flere og flere diabetikere.

Vi ved alle, at der er type 1 og type 2 diabetes. For nogle mennesker fungerer bugspytkirtlen ikke ordentligt på grund af genetik - dette er den første type, der kræver insulinbehandling. Den anden betragtes som erhvervet, den diagnosticeres hovedsageligt hos middelaldrende mennesker, og selve sygdommens art har et mildt eller moderat forløb. Men hvis du ikke behandler behandlingen, kan sygdommen fra den anden type gå til den første.

Diabetikere skal nøje overvåge deres kost, udelukke mange fødevarer fra kosten og regelmæssigt overvåge deres blodsukkerniveau. Tidligere kunne dette kun ske i medicinske institutioner, men i slutningen af ​​forrige århundrede dukkede personlige blodsukkermåler op, takket være det det var muligt hurtigt at bestemme mængden af ​​sukker i blodet.

Men først blev teststrimler opfundet. Det skete i begyndelsen af ​​tresserne. En dråbe blod blev påført testområdet, de ventede i et minut, og derefter blev det vasket af under stærkt vandtryk. Resultatet blev vist ved en farveændring, det blev vurderet med øje på en speciel farveskala. En sådan analyse blev udelukkende udført under laboratorieforhold, og nøjagtigheden af ​​resultatet blev ikke engang drøftet..

Samtidig blev ideen om en "lomme" -enhed, der er tilgængelig for enhver diabetiker, født. De første kompakte blodsukkermåler dukkede op i midten af ​​firserne. Forresten, blandt dem var udviklingen af ​​sovjetiske forskere, hvis avancerede modeller stadig produceres og implementeres med succes på det russiske marked for medicinsk udstyr.

Princippet om drift og enhedsdesign

En standard blodsukkermåler består af:

  • boliger;
  • elektronisk enhed;
  • flydende krystal display;
  • indstillingsknapper;
  • halvautomatisk udstyr til at stikke en finger (injektionspenne);
  • teststrimler eller kassetter (er forskellige for forskellige modeller);
  • batterier.

En lancet (nål) indsættes i pierceringen. Dens længde og tykkelse afhænger af hudens tæthed - du skal vælge individuelt. Glukometerproducenter anbefaler at bruge en lancet pr. Procedure.

En piercer eller lanceolatindretning ligner en konventionel automatisk pen. Jeg klikkede på knappen, en nål i en bestemt længde sprang ud og gennemborede min finger til den ønskede dybde - her er en dråbe blod og er klar til test.

Det resulterende blod kommer ind i en teststrimmel behandlet med specielle reagenser. Afhængig af typen af ​​glucometer males strimlen i en bestemt farve eller producerer elektriske strømme. Følsom elektronik analyserer resultatet og viser det på LCD-skærmen..

Typer af glucometers

I øjeblikket er der to hovedtyper af glucometre - invasiv, der kræver en fingerstik og ikke-invasiv, for hvilken blod ikke er nødvendigt for at bestemme glukosekoncentrationen. Sidstnævnte vedrører enheder af en ny generation og er stadig ikke meget almindelige..

Invasive er opdelt i to underarter - fotometrisk og elektrokemisk.

fotometrisk

Enheder fra den første generation. Sukker bestemmes ved at ændre farven på teststrimlen. En dråbe blod påføres teststrimlen, som reagerer med et reagens, der ændrer farve afhængigt af glukosekoncentration.

Sådanne glucometers kan arbejde både med individuelle teststrimler og med kassetter designet til et vist antal målinger.

I øjeblikket sjældent brugt, da denne teknologi er forældet.

elektrokemisk

Funktionsprincippet er baseret på en ændring i elektrisk modstand afhængigt af niveauet af sukker i blodet. Der er de fleste af sådanne enheder på markedet nu. De adskiller sig i nøjagtige resultater, da de minimerer indflydelsen af ​​fremmede faktorer..

Elektrokemiske glucometers fungerer på standard engangs teststrimler.

Ikke invasiv

Ikke-invasiv blodsukkermåler er en ny generation af enhed, der ikke kræver brug af teststrimler.

Et glucometer uden fingerpunktering fungerer på grund af spektrometri eller lysbølger ved glukoseabsorptionsfrekvenser. Især kan en optisk biosensor måle baseret på en overfladeplasm resonator - glukosekoncentration bestemmes ikke i blod, men i spyt eller urin. Et spektrometrisk glukometer bestemmer niveauet af sukker ved at fremhæve dets spektrum.

Fordele:

  • finger punktering er ikke påkrævet;
  • besparelse på forbrugsstoffer;
  • nøjagtigheden af ​​resultaterne.

Minusser:

  • der er betydelige mangler;
  • bulkiness af enheder;
  • høj pris.

De mest populære mærker og producenter

Moderne teknologier tillader fremstilling af instrumenter med høj præcision. Diabetikere er nødt til ikke kun at fokusere på producenten af ​​måleren, men på tilgængeligheden og omkostningerne ved forbrugsstoffer - teststrimler og lancetter.

Vær opmærksom på enheder fra følgende virksomheder.

  • Roche Diagnostics. Lancerer enheder under Accu-Chek-varemærket. Deres fejl er kun 15%.
  • Bayer. Den største tyske bekymring, hvoraf en af ​​profilerne er medicinsk udstyr og lægemidler.
  • LifeScan Inc. En afdeling af Johnson & Johnson, der var fuldt fokuseret på et blodsukkerovervågningssystem, og fremstiller glukometrene af OneTouch-mærket. Nu er det en uafhængig virksomhed, der samarbejder med det indenlandske firma Pharmstandard..
  • Mistelten. Virksomheden udviklede og lancerede sammen med forskere fra Bauman Moskva State Technical University en unik ikke-invasiv blodsukkermåler, der stadig ikke har nogen analoger i verden. Med det kan du bestemme niveauet af sukker uden blodprøvetagning. Desværre er det ikke egnet til svære former for diabetes type 1..
  • Elta. En anden indenlandsk producent, der fremstiller overkommelige enheder og forbrugsstoffer, som er dårligere i nøjagtighed og kvalitet for udenlandske. Han ejer satellitmærket, der er kendt for mange diabetikere i landet..

Glucometer-vurdering - Oversigt over populære modeller

Lad os nu vælge den mest nøjagtige blodsukkermåler til hjemmebrug..

Her er TOP-10 modeller med detaljerede tekniske specifikationer, en gennemgang og anmeldelser af virkelige brugere. Når du har undersøgt enhederne omhyggeligt, kan du forud formulere en mening, hvilken måler der er bedst for dig.

10. plads. Arkray Glucocard Sigma Mini

Målingsteknikelektrokemisk
Indførelse af kode (kodning)ikke påkrævet
Kalibreringi plasma
Resultatbehandlingstid7 sekunder
Den nødvendige mængde blod til en procedure0,5 μl
Fuld enhedsfunktionalitet
  • hukommelse til 50 test;
  • beregning af gennemsnitsværdien for en bestemt periode
  • fødeindtagelsesmærke;
  • automatisk sluk.
Vægt25 g
gennemsnitlige omkostninger670 rubler

Enheden fra en indenlandsk producent er kendt for mange diabetikere, det kan ofte fås gratis i russiske klinikker. Denne miniature og meget lette enhed er designet til hurtigt at bestemme dit blodsukker.

Komplet med ti teststrimler og lancetter samt en praktisk opbevaringskasse. Punktering - Multi-Lancet enhed, den ligner en automatisk kuglepen med en knap og giver dig mulighed for uafhængigt at justere dybden af ​​punktering.

Måling er hurtig og smertefri..

Hvad brugerne siger?

Fordele ved modellen:

  • budgetmæssig;
  • kompakt, godt dækning og udstyr;
  • let at betjene;
  • billige teststrimler.

Ulemper:

  • svært at finde forbrugsstoffer;
  • "Liggende" i vidnesbyrdet i relation til laboratoriet;
  • ubehagelig lancet, men dette kan være en individuel faktor.

9. plads. iCheck / iCheck

Målingsteknikelektrokemisk
Indførelse af kode (kodning)maskine
Kalibreringved blod
Resultatbehandlingstid9 sekunder
Den nødvendige mængde blod til en procedure1,2 μl
Fuld enhedsfunktionalitet
  • hukommelse til 180 test;
  • beregning af gennemsnitsværdien for en bestemt periode
  • forbindelse til en computer;
  • automatisk sluk.
Vægt50 g
gennemsnitlige omkostninger840 rubler

Mærkenavnet "Aychek" hører til det indenlandske selskab "Etalon". Enhedens design er meget enkel - det har et stort LCD-display med store tal og to knapper "M" og "S". Den første er ansvarlig for at tænde, indstille dato og klokkeslæt og gør det også muligt at se dataene om de seneste resultater. Det andet er nødvendigt for at slukke og rydde hukommelsen.

"Husker" 180 nylige målinger. De gennemsnitlige værdier beregnes i 7, 14, 21 og 28 dage. Hukommelse nulstilles let med knappen "S".

Producenten er så sikker på kvaliteten af ​​sin enhed, at han yder en livstidsgaranti på den..

Hvad brugerne siger?

Fordele ved modellen:

  • relativt billige teststrimler;
  • brugervenlighed;
  • alt hvad du har brug for for at måle glukose er inkluderet;
  • enkel kodning - indsat en strimmel, og det er det;
  • pålidelig målemetode;
  • ubegrænset garanti.

Ulemper:

  • forsyninger er ikke altid til salg;
  • teststrimlernes holdbarhed er lille.

8. plads. Diacont Ingen kodning

Målingsteknikelektrokemisk
Indførelse af kode (kodning)ikke påkrævet
Kalibreringi plasma
Resultatbehandlingstid6 sekunder
Den nødvendige mængde blod til en procedure0,7 μl
Fuld enhedsfunktionalitet
  • hukommelse til 120 test;
  • beregning af gennemsnitsværdien for en bestemt periode
  • forbindelse til en computer;
  • automatisk sluk.
Vægt37,5 g
gennemsnitlige omkostninger680 rubler

En moderne enhed af en ny generation fra en taiwansk producent. Pænt design, stort LCD-display og vægt - lidt mere end 37 gram. Enheden kræver ikke kodning, derfor er den meget enkel at betjene.

Det diagnostiske resultat er kendt efter seks sekunder, den krævede mængde blod er 0,7 μl. Hukommelseskapacitet - 250 test.

Hvad brugerne siger?

Fordele ved modellen:

  • rimelig pris for selve enheden og teststrimler;
  • universal - du kan tage absolut alle lancetter til piercing;
  • økonomisk;
  • nøjagtigt resultat med minimale omkostninger;
  • oprindeligt udseende;
  • inkluderet ekstra japansk batteri, testopløsning, forbrugsstoffer og etui.

Ulemper:

  • ingen baggrundsbelysning og lydalarmer;
  • ikke særlig succesrig piercer;
  • undervurderer aflæsninger fra en til to enheder - det er meget.

7. plads. Kontur TS

Målingsteknikelektrokemisk
Indførelse af kode (kodning)ikke påkrævet
Kalibreringi plasma
Resultatbehandlingstid5 sekunder
Den nødvendige mængde blod til en procedure0,6 μl
Fuld enhedsfunktionalitet
  • hukommelse til 250 test;
  • beregning af gennemsnitsværdien for en bestemt periode
  • forbindelse til en computer;
  • automatisk sluk.
Vægt56,7 g
gennemsnitlige omkostninger765 rubler

Enheden fra det schweiziske firma Bayer adskiller sig i kompakte dimensioner, et stort display med to kontrolknapper og et moderne design. Det er designet til kontinuerlig brug og er meget praktisk at bruge både hjemme og på offentlige steder..

Hukommelsen er designet til de sidste 250 målinger. Tiden for at få resultatet er 8 sekunder. Hver anden uge beregnes den gennemsnitlige indikator automatisk.

Hvad brugerne siger?

Fordele ved modellen:

  • kalibrering er ikke nødvendig, når man udskifter teststrimler;
  • tændes automatisk;
  • forbrugsstoffer kan altid købes på apoteket;
  • praktisk og let at bruge.

Ulemper:

  • dyre teststrimler;
  • gennemborer smertefuldt;
  • der er uoverensstemmelser med laboratorieundersøgelser.

6. plads. Satellite Express (PKG-03)

Målingsteknikelektrokemisk
Indførelse af kode (kodning)ikke påkrævet
Kalibreringved blod
Resultatbehandlingstid7 sekunder
Den nødvendige mængde blod til en procedure1 μl
Fuld enhedsfunktionalitet
  • hukommelse til 60 test;
  • fødeindtagelsesmærke;
  • automatisk sluk.
Vægt60 g
gennemsnitlige omkostninger1 095 rubler

Indenlands blodsukkermåler er førende inden for salg i Rusland. Det fungerer ved enhver temperatur, viser nøjagtige resultater, advarer dig om behovet for mad..

Forbrugsstoffer kan købes på ethvert apotek, de er billige og tilgængelige for ethvert segment af befolkningen. Du kan bestemme sukkerniveauet på kun syv sekunder, blodmængden til testen er 1 mikron. Efter diagnose slukkes enheden automatisk.

Hvad brugerne siger?

Fordele ved modellen:

  • kvalitet og nøjagtighed;
  • billige forsyninger - en pakke teststrimler koster 550 rubler;
  • giver korrekte resultater;
  • god opbygning uden defekter;
  • ikke værre end importerede analoger;
  • hver teststrimmel har sin egen emballage.

Ulemper:

  • smerteligt "tager" blod;
  • Synkroniserer ikke med andre enheder
  • upræsentativt design;
  • for et nøjagtigt resultat skal aflæsningerne ganges med 1,1, hvilket ikke altid er praktisk.

5. plads. OneTouch Verio IQ

Målingsteknikelektrokemisk
Indførelse af kode (kodning)ikke påkrævet
Kalibreringi plasma
Resultatbehandlingstid5 sekunder
Den nødvendige mængde blod til en procedure0,4 μl
Fuld enhedsfunktionalitet
  • hukommelse til 750 test;
  • beregning af gennemsnitsværdien for en bestemt periode
  • fødeindtagelsesmærke;
  • forbindelse til en computer;
  • skærmbelysning og indgangspunkter til teststrimmel;
  • automatisk sluk.
Vægt47 g
gennemsnitlige omkostninger1 270 rubler

God udvikling fra et berømt brand. Dets højdepunkt er en ret stor farveskærm med lyse og klare tegn. Indstillingerne udføres med fire knapper, men kontrollen er enkel, intuitiv. Der kræves ingen knapper til selve testen.

Målenøjagtighed er kendetegnet ved minimal fejl. Teknikken er elektrokemisk. Teststrimler indeholder det originale enzym, der ikke interagerer med maltose, ilt, C-vitamin, hvilket kun øger nøjagtigheden af ​​resultatet.

Hvad brugerne siger?

Fordele ved modellen:

  • fremragende nøjagtighed;
  • sættet inkluderer et tæt låg, der beskytter enheden mod mekaniske påvirkninger;
  • har brug for en lille dråbe blod;
  • tilstedeværelsen af ​​baggrundsbelysning;
  • farvedisplay, klar grafik;
  • opladning med elektricitet;
  • nøjagtighed er helt fin.

Ulemper:

  • dyre forbrugsstoffer;
  • ubehagelig piercer;
  • hverken enheden eller forbrugsstoffer kan findes på apoteket.

4. plads. Accu-Chek mobil

Målingsteknikfotometrisk
Indførelse af kode (kodning)ikke påkrævet
Kalibreringi plasma
Resultatbehandlingstid5 sekunder
Den nødvendige mængde blod til en procedure0,3 μl
Fuld enhedsfunktionalitet
  • hukommelse til 2.000 test;
  • beregning af gennemsnitsværdien for en bestemt periode
  • fødeindtagelsesmærke;
  • vækkeur;
  • forbindelse til en computer;
  • automatisk sluk.
Vægt129 g
gennemsnitlige omkostninger2 130 rubler

Glucometer Accu Chek Mobile er en af ​​de mest praktiske og teknologisk avancerede. Udad ligner det en mobiltelefon - plus designere til en interessant idé.

En punktering til blodprøvetagning udføres med en opskæringspen, der er udstyret med en roterende tromle til bekvemt at levere biomateriale til reagenset. Efter diagnose vises alle nødvendige indikatorer. Russisk menu.

Hvad brugerne siger?

Fordele ved modellen:

  • høj nøjagtighed af måling;
  • praktisk indbygget lancet;
  • der er ikke behov for teststrimler i stedet for dem en kassette;
  • delikat punktering;
  • ikke nødvendigt at rod med striberne.

Ulemper:

  • summende under arbejde;
  • ingen dækning inkluderet;
  • høje omkostninger ved enheden og kassetterne;
  • dyr drift i sammenligning med andre enheder.

3. plads. OneTouch Select Plus Flex

Målingsteknikelektrokemisk
Indførelse af kode (kodning)ikke påkrævet
Kalibreringi plasma
Resultatbehandlingstid5 sekunder
Den nødvendige mængde blod til en procedure1 μl
Fuld enhedsfunktionalitet
  • hukommelse til 500 test;
  • forbindelse til en computer og smartphone;
  • fødeindtagelsesmærke;
  • automatisk sluk.
Vægt50 g
gennemsnitlige omkostninger705 rubler

Johnson og Johnson frigav One Touch-kompakt og brugervenlig måler. Enhedens vægt er kun 50 gram. Det fungerer på et batteri.

Diagnostiske resultater vises på en elektronisk skærm. Den er stor nok, hvilket er praktisk for ældre og børn - resultatet vises i stort antal og ledsages af farvetips. Farveindikatorer indstilles uafhængigt i henhold til individuelle parametre..

Derudover kan du indstille et måltid og spore effekten af ​​visse fødevarer på ændringer i glukoseniveauer. Enhedens hukommelse giver dig mulighed for at gemme fem hundrede nylige resultater.

Hvad brugerne siger?

Fordele ved modellen:

  • store tal på skærmen;
  • individuelle indstillinger;
  • der er farvetips;
  • sag inkluderet;
  • brugervenlighed;
  • høj kvalitet samling;
  • overkommelig pris;
  • nøjagtige indikatorer.

Ulemper:

  • Ikke alle gadgets synkroniseres
  • høje omkostninger ved teststrimler.

2. plads. Accu-Chek Active uden kodning

Målingsteknikfotometrisk
Indførelse af kode (kodning)ikke påkrævet
Kalibreringi plasma
Resultatbehandlingstid5 sekunder
Den nødvendige mængde blod til en procedure2 μl
Fuld enhedsfunktionalitet
  • hukommelse til 500 test;
  • beregning af gennemsnitsværdien for en bestemt periode
  • fødeindtagelsesmærke;
  • vækkeur;
  • forbindelse til en computer;
  • automatisk sluk.
Vægt50 g
gennemsnitlige omkostninger580 rubler

En af de mest populære modeller, fordi udviklerne er bekymrede over problemerne hos diabetikere med oftalmiske patologier. Enheden har en stor skærm med store klare numre, baggrundsbelysning leveres.

Enheden medfører ikke vanskeligheder ved brugen, den "tager" lidt blod, og selve proceduren er relativt smertefri. Denne enhed anbefales til ældre, svagtseende og børn..

Hvad brugerne siger?

Fordele ved modellen:

  • minimum fejl;
  • beregning af gennemsnitsværdien
  • advarer om udløbsdatoen for teststrimler;
  • praktisk taske til opbevaring;
  • enkelhed i betjeningen
  • stor og letlæselig skærm;
  • meget budget og rentabelt.

Ulemper:

  • ingen lydpåmindelse;
  • dyre forbrugsstoffer;
  • har brug for en stor dråbe blod.

1. plads. Accu-Chek Performa

Målingsteknikelektrokemisk
Indførelse af kode (kodning)ikke påkrævet
Kalibreringi plasma
Resultatbehandlingstid5 sekunder
Den nødvendige mængde blod til en procedure0,6 μl
Fuld enhedsfunktionalitet
  • hukommelse til 500 test;
  • beregning af gennemsnitsværdien for en bestemt periode
  • fødeindtagelsesmærke;
  • vækkeur;
  • forbindelse til en computer;
  • lydanmeldelse;
  • automatisk sluk.
Vægt59 g
gennemsnitlige omkostninger575 rubler

Roches lavpris, lette, kompakte enhed leverer nøjagtige resultater. Ingen kodning kræves. Tændes automatisk, så snart en teststrimmel er indsat i enheden.

Skærmen er stor, let at læse med store tal. Bare 0,6 μl blod og fem sekunders ventetid er nok til at få resultatet..

Det er udstyret med praktiske funktioner - en påmindelse om behovet for målinger, mærker på det næste måltid, et vækkeur. De seneste 500 resultater gemmes i hukommelsen. Du kan overføre dem til en anden enhed ved hjælp af den infrarøde port..

Hvad brugerne siger?

Fordele ved modellen:

  • lille, praktisk, nøjagtig og billig;
  • høj kvalitet samling;
  • der er en "påmindelse" om målingen;
  • du har brug for en hel del blod for at måle.

Ulemper:

  • Undertiden går dato- og tidsindstillingerne tabt;
  • fungerer ikke ved temperaturer under +5 ° C;
  • udgifterne til teststrimler - 1250 rubler for 50 stykker.

Hvad man skal kigge efter, når man vælger en glucometer

Og lad os nu se på så mange detaljer som muligt om, hvilke tekniske egenskaber det udstyr du har brug for at fokusere på, når du vælger det.

Forsyningsomkostninger

Diabetikernes levetid er bogstaveligt talt "intet sukker." De er nødt til at begrænse sig selv i deres yndlingsretter, bruge penge på stoffer og konstant overvåge glukoseniveauet i blodet. Glukometer til hjemmebrug hjælper meget med dette, men du skal først vælge det til prisen for lancetter og teststrimler såvel som deres tilgængelighed.

Hvor meget er et glucometer, kan du nemt se på Internettet. Dens gennemsnitspris er omkring tusinde rubler. Men selve enheden er ikke universal. Hver producent fremstiller også specialiserede forbrugsstoffer, der kun er egnet til en bestemt model. Dette er ubelejligt for brugeren, men bringer fabrikanten stor fortjeneste.

Diabetikere bør derfor ikke være ligeglade med, hvor store omkostningerne ved måleren, men prisen og tilgængeligheden af ​​forsyningerne. De billigste og mest overkommelige er husholdningsapparater og deres forbrugsstoffer.

Måleværdi

Den mest korrekte og pålidelige diagnose er en laboratorietest, når en diabetiker kommer til laboratoriet og består en sukkerprøve. Interessant nok falder det opnåede resultat næsten aldrig sammen med målerens antal. Hvad er grunden?

I øjeblikket præsenteres en lang række af disse enheder. Hvis du sammenligner enheder fra forskellige producenter, vil resultaterne her være forskellige.

Følgende grunde er skylden.

  • Fejl. Hvis blodsukkerniveauet er mindre end 4,2 mmol / L, kan 0,83 mmol / L sikkert tilføjes eller trækkes til det resulterende tal. For eksempel er sukker 4 enheder, hvilket betyder, at det nuværende resultat vil svinge mellem 3,2 og 4,8 mmol / L. I tilfælde, hvor glukose øges, vil fejlen allerede være 20% i den ene eller den anden retning.
  • Kalibrering Glukometrene er opdelt i to typer - den første måler koncentrationen af ​​glukose i blodplasma, den anden - i kapillærblod. Vores indenlandske endokrinologer ledes af indikatorer for kapillærblod.

Den krævede mængde biomateriale

For at bestemme koncentrationen af ​​glukose i blodet behøver du kun en dråbe blod. For at få det skal du gennembore huden. Jo mindre bloddråbe, der er nødvendig til analyse, jo mere smertefri er proceduren, desto mindre dyb er punkteringen og dens hurtige heling.

Dette er meget vigtigt for børn og ældre. Hvis der udføres en smertefuld punktering for at få blod, kan barnet kategorisk nægte at lave test. For at forhindre, at dette sker, er det bedre at vælge en enhed, hvor blod trækkes ved hjælp af nålepenner - disse modeller giver dig mulighed for at justere dybden af ​​piercing, og proceduren vil være praktisk talt smertefri.

Analyse tid

De, der for nylig er blevet diagnosticeret med sygdommen, såvel som diabetikere med dårlig diabeteskompensation (forbedrer tilstanden for at normalisere blodsukkerniveauet) skal diagnosticeres før måltiderne og en time efter at have spist. Dette anbefales også, når der introduceres et nyt produkt i kosten for at spore dets virkning på sukkerkoncentrationen..

Endokrinolog vælger en individuel tidsplan for ”erfarne” diabetikere.

En gang om måneden skal du udføre den glykæmiske profil af glukose, som består i at måle niveauet af sukker syv til otte gange om dagen. I dette tilfælde skal der overholdes tre måltider om dagen. Den første test udføres på tom mave, derefter to timer efter morgenmad, frokost og middag, den sidste - før sengetid.

Afhængig af hvor ofte det er nødvendigt at udføre diagnosticering, vælges glucometerets funktioner. Dette er især vigtigt for børn og ældre, som måske glemmer at udføre testen. Nu understøtter de fleste modeller påmindelsesfunktioner, det er tilstrækkeligt at indstille tidspunktet for at spise, og dit barn vil ikke kun observere tilstanden, men også kontrollere sukkeretiden - enheden giver lydsignaler.

Selve analysetidspunktet finder sted så hurtigt som muligt, bogstaveligt talt på få sekunder, så du bør ikke være særlig opmærksom på denne parameter. Hvem er ligeglad med hvor lang tid det tager - fem sekunder eller otte?

Andre indikatorer

  • Kompakthed. Hvis du ikke sidder konstant derhjemme, skal enheden være så mobil som muligt - let, sød og lille. For ældre mennesker og dem, der har synsproblemer, kan du anbefale større modeller med en stor skærm.
  • Hukommelse. Moderne glucometers er i stand til at gemme fra 50 til 1.500 nylige målinger, som den gennemsnitlige indikator beregnes (ofte udføres dette af selve anordningen), og en diabetiker kan komfortabelt føre en observationsdagbog.
  • Kommunikation med andre enheder. Resultaterne vil nemt blive overført til en smartphone eller computer for derefter at analysere, organisere og udskrive dem til konsultation med en endokrinolog
  • Batteri. De fleste apparater er batteridrevet. Her skal du overveje dens type, især på udenlandske modeller. Det vigtigste er, at batteriet kan findes ved gratis salg. Der er enheder, der kører på batteristrøm. I dette tilfælde er der fordele og ulemper ved, at en diabetiker skal evaluere uafhængigt.
  • Baggrundslys. Det vil være praktisk for alle brugere.

Nyttige tip

Målereglerne, der skal følges, når du bruger enheden, er som følger.

  • Du skal huske teststrimlernes holdbarhed..
  • Vask hænderne med sæbe inden testen, det vil være nok. Tør ikke punkteringsstedet med alkohol, det har evnen til at "spise" sukker. Derudover tørrer den huden kraftigt, hvilket med hyppig brug kan føre til grovhed og tab af følsomhed.
  • Punkter ikke på samme sted, skift placering.
  • Sørg for at massere din finger for at sikre en hastighed af blod.
  • Skarphednålen kan justeres til dybden af ​​punkteringen. Normalt har enheder tre nålepositioner, vælg den bedste til dig.
  • En punktering gøres bedst på siden af ​​fingeren i en lille afstand fra neglen. Hvis man stikker i midten, er blodet svært at ”få”, og der vil være smertefulde fornemmelser.
  • Efter punkteringen skal du trykke på fingeren, så der vises en pæn dråbe. En dråbe blod skal være hel og ikke spildt. Tryk ikke hårdt, ellers kan der vises vævsvæske (interstitiel), hvilket vil påvirke biomaterialets kvalitet og målepræcision.
  • Hvis enheden giver en fejl, eller hvis der ikke er nok blod, skal testen gentages..
  • Fastgør en blodsukkermåler. Sørg for, at rillen på teststrimlen er fuld..
  • Resultatet vises på 5-8 sekunder (afhængigt af model).

Konklusion

I øjeblikket er valget af instrumenter til måling af blodsukker meget stort, og det er vanskeligt for en simpel lægmand at beslutte den optimale model. Du kan dog fokusere på vores vurdering af glucometers og selv vælge den mest praktiske, funktionelle og billige enhed. Og lad dit sukker altid have kontrol!